Najnowsze wpisy, strona 3


wrz 03 2014 Bezpieczna lokata, na której można stracić...

Zawsze lokaty bankowe były reklamowane przez banki jako produkty należące do tych najbezpieczniejszych, które wprawdzie nie dają nam szansy na imponujący zarobek ale za to nie narażają nas na straty. Obecnie nie jest to do końca prawda, gdyż jeśli popatrzymy na bieżące dane to tylko połowa rocznych depozytów założonych w ubiegłym roku pozwoliła nam na rzeczywisty zarobek. Pozostałe przegrały z inflacją.

Statystyki pokazują, że wszystkie roczne lokaty sierpień 2013 o oprocentowaniu poniżej 4,94 przyniosły im posiadaczom stratę.  Wprawdzie klienci otrzymali naliczone odsetki ale oprocentowanie nominalne lokat było niższe niż wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Zostało obliczone, ze przeciętna rentowność tych depozytów po uwzględnieniu podatku (19%) i inflacji (4 %r/r), wyniosła minus 0,08%. Jest to wprawdzie lepszy wynik niż ten z przed miesiąca, jednak pozostaje faktem to, że obecnie większość lokat bankowych nie chroni naszych pieniędzy nawet przed inflacją.

Jednak warto wspomnieć o tych lokatach, które faktycznie pozwalają na rzeczywisty zarobek bo takie istnieją.  Analizując wciąż 12-miesięczne lokaty założone w lipcu ubiegłego roku, to najkorzystniejszą była lokata oferowana przez Idea Bank o oprocentowaniu 5,85%. Jej właściciele z pewnością byli zadowoleni, gdyż zakończyła się ona realnym zyskiem na poziomie 1,78%. Na zarobek pozwoliły także lokaty następujących banków: Get Bank, FM Bank i Getin Bank. Ochronę oszczędności klientów przed inflacją w tym czasie zapewniło jedynie 14 z 33 banków.

Zdecydowanie najgorzej w tym rankingu wypada Bank Pekao, gdyż w lipcu ubiegłego roku oferował on swym klientom lokaty o oprocentowaniu 2,7% (lokata internetowa) i 1,75% (lokata zakładana w placówce). Obie inwestycje zakończyły się z ujemną rzeczywistą rentownością odpowiednio: 1,74% i 2,48%. Końcowe miejsca należały również do Banku BGŻ i Banku Zachodniego WBK.

Prognozy Narodowego Banku Polskiego powinny jednak zachęcać nas do zakładania rocznych lokat w miesiącu sierpniu. Jak wynika z obliczeń biorąc pod uwagę aktualne oprocentowania depozytów i  przewidywaną stopę inflacji większość oferowanych lokat bankowych powinna gwarantować nam rzeczywisty zysk na poziomie wyższym niż 1%.

sie 09 2014 Oszczędzanie pieniędzy w bankach

Przechowywanie pieniędzy w bankach, zwłaszcza przy konstrukcji systemu bankowego, z którym spotykamy się w Polsce, jest bardzo bezpieczne. W Polsce banki muszą przekazywać pieniądze na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który zabezpiecza pieniądze klientów zarówno z depozytów jak i lokat. Ponadto KNF w Polsce stosuje bardzo restrykcyjne zasady dotyczące zasad, którymi muszą kierować się banki. Polski rynek bankowy uznawany jest za bardzo konserwatywny, co sprawia, że lokaty są tym bardziej bezpiecznymi formami zarówno lokowania jak też inwestowania kapitału.

Wielu klientom banków wydaje się, że lokata jest opłacalna jedynie przy dużych sumach pieniędzy, które można odłożyć na rachunek bankowy związany z lokatą. W rzeczywistości lokaty bankowe mogą być założone nawet przy drobnych sumach rzędy dwustu, pięciuset złotych w zależności od banku. Im większe sumy pieniędzy odłożymy w banku, tym można liczyć na znacznie większe oprocentowanie. Przy sumach przewyższających pięćdziesiąt tysięcy można korzystać z lokat negocjowanych, przy których można z bankiem negocjować wysokość oprocentowania.

Oszczędzanie pieniędzy a lokaty

Lokaty bankowe to nie tylko lokaty terminowe. Dla wielu klientów najlepsza lokata to taka, która pozwala stopniowo zwiększać kapitał ulokowany na rachunku a od którego naliczane są odsetki. Możliwości takie zapewnia lokata dynamiczna. Jeśli na lokacie ma być zwiększany kapitał wówczas można również zdecydować się na lokatę progresywną, gdzie na początku trzeba ulokować określoną sumę kapitału, którą następnie można również powiększyć dopłacając kolejne sumy.

Progresywna lokata jest zakładana na określony czas, ale zwiększenie kapitału nie wymaga podpisywania żadnych aneksów. Lokata dynamiczna jest z drugiej strony bardzo elastyczna w zakresie dysponowania środkami pieniężnymi. Takie produkty to najlepsze lokaty bankowe w sierpniu 2014 dla osób, które chcą za pośrednictwem banku oszczędzać pieniądze. Oprocentowanie lokat dynamicznych będzie niższe, niż terminowych, ale może być sporo wyższe od oprocentowania rachunków depozytowo-oszczędnościowych.

Jak porównywać oferty lokat?

Najprostszym sposobem sprawdzenia, które lokaty są najlepsze na rynku jest sięgnięcie po ranking lokat. Pozwala on przede wszystkim zorientować się, przy której lokacie uzyskamy największe oprocentowanie lokat dla określonego okresu trwania umowy. Rozbudowane rankingi lokat pozwalają na sprawdzenie nie tylko oprocentowania, ale również innych szczegółów ofert jak minimalna suma, przy której można otworzyć lokatę, odnawialność lokaty, kapitalizacja. Wykonując porównanie lokat warto wybrać kilka najlepszych i sprawdzić szczegóły na stronach banków, w rozmowie z pracownikami banków. Zawsze warto również dokładnie czytać wszystkie szczegóły umów dotyczących lokat.

sie 09 2014 Pożyczka online. Łatwa i szybka gotówka...

Firmy i instytucje pozabankowe oferujące szybkie pożyczki przez Internet stają się coraz bardziej popularne. Cały czas przyciągają do siebie nowych klientów ze względu na szybkość, łatwość i wygodę w uzyskaniu od nich pieniędzy. Jednak mimo tych zalet przed skorzystaniem z pożyczki przez Internet warto się dokładnie zapoznać z ofertą, aby uniknąć wprowadzenia w błąd lub nawet oszustwa.

Jak wybrać firmę pożyczkową?

Na rynku istnieje szereg firm udzielających pożyczek online, które zachęcają do skorzystania z ich oferty za pomocą przyciągających i wpadających w pamięć haseł. Prześcigają się one w swojej kreatywności i coraz częściej można natknąć się na slogany takie jak: „Gotówka przez sms”, „Szybka pożyczka dla każdego”, „Tani kredyt online”, „Szybka pożyczka bez BIK” czy „Pożyczka w 20 minut”. Aby skorzystać z oferty danej firmy, nie należy sugerować się takimi hasłami, ale dokładnie zapoznać się z regulaminem, umową i tabelą opłat. W ten sposób można uniknąć późniejszego rozczarowania oraz niepotrzebnych kłopotów.

Pożyczka nie dla każdego

Wielu osobom wydaje się, że w Internecie są anonimowi i bez problemu uzyskają za jego pośrednictwem pożyczkę. Jednak jest to przekonanie błędne, ponieważ nie wszystkie firmy mają w swojej ofercie szybkie pożyczki bez BIK. Nawet w Internecie istnieją instytucje pożyczkowe, które sprawdzają wypłacalność i wiarygodność swoich klientów. Dlatego osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej, a którym zależy na szybkim otrzymaniu gotówki, powinny przed złożeniem wniosku upewnić się, że dana firma pożyczkowa w swojej ofercie posiada szybkie pożyczki bez BIK. Pozwoli im to uniknąć późniejszego rozczarowania.

Zadbaj o swoje prawa

Zawierając umowę o szybką pożyczkę należy zadbać o to, aby był w niej określony całkowity koszt jej spłaty. Dodatkowo jeśli zaciągamy pożyczkę przez Internet, sms czy telefon to prawo daje nam możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny. Ponadto zawierając umowę na odległość warto się wcześniej dowiedzieć o terminie otrzymania i spłaty pożyczki, wysokości wszystkich opłat z nią związanych oraz kosztach rozmów telefonicznych.

sie 09 2014 Jakie konta bankowe oferują nam polskie...

Najpopularniejszym kontem bankowym wciąż pozostaje konto osobiste. Nie sposób się temu dziwić, jest ono bowiem rachunkiem operacyjnym wykorzystywanym na co dzień przy finalizowaniu większości podstawowych transakcji o charakterze bytowym (wpływy wynagrodzeń, opłaty za rachunki, wypłaty gotówki).

Oprócz kont osobistych polskie banki oferują nam jednak sporo innych produktów bankowych, mających wszelkie znamiona kont jednak o innej niż konta osobiste funkcjonalności.

Jakie to produkty? 

Konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe (nie mylić z rachunkami lokat) są kontami służącymi do gromadzenia oszczędności. Ich oprocentowanie jest na tyle korzystne, że mogą stanowić alternatywę dla lokat, a swoboda w zarządzaniu pieniędzmi na tyle duża, że warto je traktować jako uzupełnienie pakietu posiadanych produktów bankowych. 

Konta lokat

Lokaty są zawierane na ściśle określony czas. Zerwanie lokaty przed terminem określonym w umowie zawartej z bankiem wiąże się z utratą odsetek. Kapitału i tej części odsetek, które zostały skapitalizowane nie tracimy w tej sytuacji. 

Konta inwestycyjne

To cała gama produktów bankowych umożliwiających inwestowanie pieniędzy w celu osiągnięcia mniejszych lub większych przychodów finansowych. Poziom zwrotu z inwestycji zależy od naszych umiejętności oraz wybranych produktów i rynków, na których inwestujemy. Konta te z reguły są bezpłatne o ile sami nimi zarządzamy. Pobierane opłaty są prowizjami od zawartych przy ich pomocy transakcji. Szczegóły można znaleźć sprawdzając ranking kont bankowych w sierpniu 2014.

Szczególnym rodzajem kont bankowych są wszelkie linie kredytowe. Część kredytów bardzo często udzielana jest w rachunku bieżącym (koncie osobistym), inne mają charakter i funkcjonalność uzależnioną od rodzaju zawartej z bankiem umowy. 

Odrębne, choć nieco zbliżone, są produkty bankowe (konta) przeznaczone do obsługi przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy (firmy), podobnie jak osoby fizyczne mają dostęp do rachunków bieżących będących odpowiednikami kont osobistych, rachunków lokat czy rachunków inwestycyjnych. Bardzo podobnie wygląda rynek produktów kredytowych. 

Z jakich kont warto korzystać?

Na pewno podstawowym rodzajem konta jest konto bankowe lub rachunek bieżący w przypadku przedsiębiorstw. Są one niezbędne do bieżącego operowania posiadanymi środkami pieniężnymi. Osoby, które chcą co nieco zaoszczędzić, a nie dysponują pokaźnym kapitałem docenią rachunki oszczędnościowe. Poważni inwestorzy mogą pokusić się o założenie rachunków inwestycyjnych, a osoby umiejące utrzymać dyscyplinę finansową z pewnością docenią lokaty.

W razie problemów z wyborem odpowiedniego produktu bankowego pomocą służą porównywarki kont (i ofert), bankowi doradcy klienta lub wyspecjalizowani doradcy inwestycyjni.

sie 09 2014 Zasady przyznawania kredytu hipotecznego?

Nad wyraz istotnym jest również to, że owa hipoteka to nie jedyne ubezpieczenie, jakim kredyt hipoteczny się charakteryzuje, gdyż przytoczyć trzeba tu też tak zwane protekcje czasowe (funkcjonujące do czasu powołania tej pierwszej), takie jak przykładowo adekwatne ubezpieczenie kredytu, ubezpieczenie osób trzecich albo to bazujące na prawie cywilnym, weksle oraz ogólnie pojęte blokady środków, stąd zaznajommy się kilkakrotnie, czy na przyjęcie takiego zobowiązania gotówkowego nas tak po prawdzie stać, bo nie za każdym razem jest to takie klarowne i w zasięgu ręki dla każdego. Jednym słowem, kredyty hipoteczne to nad wyraz rentowne rozwiązanie, ale dobrze jest być zeń zapoznanym i ostrożnym.

A no o tym, że kredyty hipoteczne rozdzielamy z racji na cel, gdzie wyszczególniamy kredyt standardowy (z którego pieniądze poświęcane są na nabycie chociażby lokalu mieszkalnego, który uruchamiany jest naraz, i którego użycza się na podstawie umowy kupna-sprzedaży), kredyt budowlano-hipoteczny (z którego pieniądze gospodarowane są na wznoszenie obiektów budowlanych między innymi dla podmiotu fizycznego, który urzeczywistniany jest z reguły w częściach, z którego procent nalicza się w oparciu o zagospodarowaną dotychczas kwotę, i który rozlicza się za przyczyną faktur) oraz pożyczkę hipoteczną (z której środki pożytkowane są na cel dowolny), i że dzielimy je zważywszy na walutę, gdzie wyszczególniamy kredyt w walucie rodzimej oraz tak zwane zobowiązania walutowe.

Co jednak interesujące, te ostatnie dzielą się jeszcze na normalne kredyty walutowe, których użycza się choćby w złotym (w przypadku Rzeczypospolitej oczywiście), ale których wartość przeliczana jest na walutę obcą w chwili zawarcia umowy, oraz kredyty walutowe denominowane, których umowa mieści już wskazaną kwotę w walucie państwowej.

Kredytem hipotecznym określamy taki kredyt finansowy, który cechuje się długoterminowością, asekurowaniem za przyczyną hipoteki kredytobiorcy oraz zagospodarowaniem na (najczęściej) budowę albo zainwestowanie w jakąś nieruchomość. Niemniej, wyjaśnienie to nie wyczerpuje tegoż wątku (skądinąd niesłychanie złożonego) w całości, wskutek czego lepsze pojęcie wyżej nadmienionych musi się też wiązać z zapoznaniem konkretnych ich typów. O czym tu zatem mowa?