sie 09 2014

Oszczędzanie pieniędzy w bankach


Przechowywanie pieniędzy w bankach, zwłaszcza przy konstrukcji systemu bankowego, z którym spotykamy się w Polsce, jest bardzo bezpieczne. W Polsce banki muszą przekazywać pieniądze na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który zabezpiecza pieniądze klientów zarówno z depozytów jak i lokat. Ponadto KNF w Polsce stosuje bardzo restrykcyjne zasady dotyczące zasad, którymi muszą kierować się banki. Polski rynek bankowy uznawany jest za bardzo konserwatywny, co sprawia, że lokaty są tym bardziej bezpiecznymi formami zarówno lokowania jak też inwestowania kapitału.

Wielu klientom banków wydaje się, że lokata jest opłacalna jedynie przy dużych sumach pieniędzy, które można odłożyć na rachunek bankowy związany z lokatą. W rzeczywistości lokaty bankowe mogą być założone nawet przy drobnych sumach rzędy dwustu, pięciuset złotych w zależności od banku. Im większe sumy pieniędzy odłożymy w banku, tym można liczyć na znacznie większe oprocentowanie. Przy sumach przewyższających pięćdziesiąt tysięcy można korzystać z lokat negocjowanych, przy których można z bankiem negocjować wysokość oprocentowania.

Oszczędzanie pieniędzy a lokaty

Lokaty bankowe to nie tylko lokaty terminowe. Dla wielu klientów najlepsza lokata to taka, która pozwala stopniowo zwiększać kapitał ulokowany na rachunku a od którego naliczane są odsetki. Możliwości takie zapewnia lokata dynamiczna. Jeśli na lokacie ma być zwiększany kapitał wówczas można również zdecydować się na lokatę progresywną, gdzie na początku trzeba ulokować określoną sumę kapitału, którą następnie można również powiększyć dopłacając kolejne sumy.

Progresywna lokata jest zakładana na określony czas, ale zwiększenie kapitału nie wymaga podpisywania żadnych aneksów. Lokata dynamiczna jest z drugiej strony bardzo elastyczna w zakresie dysponowania środkami pieniężnymi. Takie produkty to najlepsze lokaty bankowe w sierpniu 2014 dla osób, które chcą za pośrednictwem banku oszczędzać pieniądze. Oprocentowanie lokat dynamicznych będzie niższe, niż terminowych, ale może być sporo wyższe od oprocentowania rachunków depozytowo-oszczędnościowych.

Jak porównywać oferty lokat?

Najprostszym sposobem sprawdzenia, które lokaty są najlepsze na rynku jest sięgnięcie po ranking lokat. Pozwala on przede wszystkim zorientować się, przy której lokacie uzyskamy największe oprocentowanie lokat dla określonego okresu trwania umowy. Rozbudowane rankingi lokat pozwalają na sprawdzenie nie tylko oprocentowania, ale również innych szczegółów ofert jak minimalna suma, przy której można otworzyć lokatę, odnawialność lokaty, kapitalizacja. Wykonując porównanie lokat warto wybrać kilka najlepszych i sprawdzić szczegóły na stronach banków, w rozmowie z pracownikami banków. Zawsze warto również dokładnie czytać wszystkie szczegóły umów dotyczących lokat.