cze 11 2015 Na jaką lokatę się zdecydować?

Lokaty bankowe to jedna z najpopularniejszych form oszczędzania, jaką wybierają Polacy. Jej cechą charakterystyczną jest duże bezpieczeństwo. Gdy zdecydujemy się zamrozić nasze oszczędności na lokacie to mamy niezbitą gwarancję, że cały wkład do nas wróci. Z odsetkami od lokaty bywa różnie… Ponadto, jeśli zdecydujemy się na ten produkt bankowy to mamy gwarancję, że nasz kapitał jest chroniony przed niekorzystnym działaniem inflacji.

Ile trwa lokata bankowa?

Jeśli chodzi o tę kwestię to rozpiętość jest naprawdę bardzo duża. Najkrótsze lokaty trwają zaledwie dwa tygodnie, te najdłuższe aż pięć lat. To opcja dla najbardziej wytrwałych klientów, którzy nie obawiają się na tak długi okres zamrozić swoich oszczędności.

Na jaki zysk możemy liczyć, gdy zdecydujemy się na lokatę bankową?

Realnie banki zazwyczaj proponują swoim klientom zysk w granicach pięciu maksymalnie sześciu procent. To stosunkowo niewiele, ale należy pamiętać, że klient ze swojej strony nie ponosi praktycznie żadnego ryzyka inwestycyjnego. Mamy całkowitą gwarancję, że tyle ile włożymy tyle dostaniemy na nasze konto, nawet, jeśli zdecydujemy się na przedterminowe zakończenie lokaty.

Co się stanie jeśli zdecydujemy się wcześniej zakończyć naszą lokatę?

W takim przypadku prawdopodobnie tracimy zarobione odsetki. Jeśli nie całą kwotę to na pewno sporą jej cześć. Tę kwestię należy dokładnie sprawdzić w umowie, którą zawieraliśmy z bankiem.

Na co zwracać szczególną uwagę, gdy chcemy założyć lokatę? Jak znaleźć produkt dopasowany do naszych potrzeb?

Po pierwsze nie dajmy się omamić kolorowym prospektom reklamowym, one zazwyczaj mają za zadanie przyciągnąć do banku potencjalnego klienta. Za to nie zawierają wszystkich istotnych informacji o danej lokacie bankowej. Jeśli mamy wątpliwości pytajmy.

A więc gdzie szukać sprawdzonych i rzetelnych informacji? Można przeglądać prasę branżową, pewną pomocą będą również specjalistyczne portale w Internecie. Warto zainteresować się stronami, na których zamieszczono rankingi lokat. Im takie zestawienie jest bardziej aktualne tym lepiej dla nas. Taki ranking lokat czerwiec 2015 zawierają zestaw najistotniejszych informacji i bardzo pomagają podjąć decyzję, co do wyboru lokaty. Zwłaszcza osobom, które, na co dzień nie interesują się tą tematyką…