cze 11 2015

Czy konsolidacja kredytów obniża koszty...


Konsolidacja kredytów to interesujący pomysł w szczególności na wyjście z niesystematycznej spłaty rat. Jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny polega na tym, że kredytobiorca, który w danym czasie posiada wiele kredytów, ma okazję pozyskania takiego kredytu, z którego pomocą będzie spłacał wcześniejsze zadłużenia. Ten produkt gotówkowy został pomyślany w szczególności dla ludzi, którzy mają większe problemy z prawidłowymi spłatami zobowiązań pieniężnych, nawet wobec paru banków. Kredyty konsolidacyjne pomagają więc wydostać się ze spirali kredytowej i pozwolić wrócić do stabilizacji finansowej.

W obrębie pożyczki konsolidacyjnej zadłużeni mogą liczyć w szczególności na wydłużony okres spłaty. W taki sposób miesięczne raty wszystkich pożyczek zostają zmienione w jedną stałą ratę, jaka jest mniejsza, niż kwota rat wcześniejszych. Przy niższej racie jak i wydłużonym okresie regulacji zobowiązania, interesanci mają więc większe szanse na systematyczną spłatę zobowiązania. W przypadku konsolidacji jedna rata przekazywana jest do konkretnego banku, w jakim otwarty został kredyt konsolidacyjny. Pożyczkobiorca nie zajmuje się już spłacaniem wcześniejszych zobowiązań, ponieważ to bank po otrzymaniu raty zajmuje się przekazaniem odpowiedniej części pożyczki dla stosownej instytucji. Ciężar regulowania poprzednich zobowiązań jest więc zdjęty z kredytobiorcy.

Czy jednakże konsolidacja kredytów to rzeczywiście właściwe rozwiązanie ze względu na koszty? Okazuje się, iż nie do końca. Dłuższy czas spłaty powoduje naliczeniem większych odsetek, które powędrują do banku. W finalnym rozrachunku kredytobiorcy regulujący kredyt konsolidacyjny ponoszą raczej większe koszta. Prócz tego istnieje kilka niewygodnych kruczków, na które w momencie konsolidacji trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim jest to prowizja, jaka do najmniejszych nie należy. Dodatkowo kredytodawca może zechcieć od interesanta dodatkowe zabezpieczenie w formie ubezpieczenia.

Nastawiając się więc na konsolidację kredytów należy policzyć wszelkie powiązane z tym opłaty. Być może dodatkowe koszta związane z kolejnym zadłużeniem będą mniejsze, niż konsolidacja. Trzeba także przeanalizować ranking pożyczek konsolidacyjnych przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek ofertę banku.