wrz 03 2014

Bezpieczna lokata, na której można stracić...


Zawsze lokaty bankowe były reklamowane przez banki jako produkty należące do tych najbezpieczniejszych, które wprawdzie nie dają nam szansy na imponujący zarobek ale za to nie narażają nas na straty. Obecnie nie jest to do końca prawda, gdyż jeśli popatrzymy na bieżące dane to tylko połowa rocznych depozytów założonych w ubiegłym roku pozwoliła nam na rzeczywisty zarobek. Pozostałe przegrały z inflacją.

Statystyki pokazują, że wszystkie roczne lokaty sierpień 2013 o oprocentowaniu poniżej 4,94 przyniosły im posiadaczom stratę.  Wprawdzie klienci otrzymali naliczone odsetki ale oprocentowanie nominalne lokat było niższe niż wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Zostało obliczone, ze przeciętna rentowność tych depozytów po uwzględnieniu podatku (19%) i inflacji (4 %r/r), wyniosła minus 0,08%. Jest to wprawdzie lepszy wynik niż ten z przed miesiąca, jednak pozostaje faktem to, że obecnie większość lokat bankowych nie chroni naszych pieniędzy nawet przed inflacją.

Jednak warto wspomnieć o tych lokatach, które faktycznie pozwalają na rzeczywisty zarobek bo takie istnieją.  Analizując wciąż 12-miesięczne lokaty założone w lipcu ubiegłego roku, to najkorzystniejszą była lokata oferowana przez Idea Bank o oprocentowaniu 5,85%. Jej właściciele z pewnością byli zadowoleni, gdyż zakończyła się ona realnym zyskiem na poziomie 1,78%. Na zarobek pozwoliły także lokaty następujących banków: Get Bank, FM Bank i Getin Bank. Ochronę oszczędności klientów przed inflacją w tym czasie zapewniło jedynie 14 z 33 banków.

Zdecydowanie najgorzej w tym rankingu wypada Bank Pekao, gdyż w lipcu ubiegłego roku oferował on swym klientom lokaty o oprocentowaniu 2,7% (lokata internetowa) i 1,75% (lokata zakładana w placówce). Obie inwestycje zakończyły się z ujemną rzeczywistą rentownością odpowiednio: 1,74% i 2,48%. Końcowe miejsca należały również do Banku BGŻ i Banku Zachodniego WBK.

Prognozy Narodowego Banku Polskiego powinny jednak zachęcać nas do zakładania rocznych lokat w miesiącu sierpniu. Jak wynika z obliczeń biorąc pod uwagę aktualne oprocentowania depozytów i  przewidywaną stopę inflacji większość oferowanych lokat bankowych powinna gwarantować nam rzeczywisty zysk na poziomie wyższym niż 1%.